ORGANIZACJA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ
W związku z przekształceniem Ośrodka Pomocy Społecznej w Stawiskach w Centrum Usług Społecznych w Stawiskach, Organizowanie Społeczności Lokalnej znalazło się na mocy ustawy w strukturach organizacyjnych CUS Stawiski. Ważnym zadaniem organizatora społeczności lokalnej jest wzmacnianie potencjału gminnej wspólnoty samorządowej w zakresie działań o charakterze wolontariackim, samopomocowym i sąsiedzkim jako form wsparcia społecznego uzupełniającego usługi społeczne świadczone na rzecz mieszkańców przez specjalistów: pracowników socjalnych, psychoterapeutów, pedagogów społecznych, asystentów rodziny,
asystentów osób niepełnosprawnych i przedstawicieli innych profesji i zawodów pomocowych. Dzięki zaangażowaniu organizatora społeczności lokalnej takie wsparcie społeczne będzie dostępne w centrum usług społecznych w ramach spersonalizowanych pakietów usługowych, które ustawodawca określił mianem indywidualnych planów usług społecznych (IPUS).
Do zadań organizatora społeczności lokalnej należy w szczególności:
- prowadzenie na bieżąco rozeznania:
a) potrzeb wspólnoty samorządowej w zakresie działań wspierających,
b) potencjału wspólnoty samorządowej w zakresie działań wspierających; - opracowywanie, w oparciu o wnioski wynikające z rozeznania potrzeb i potencjału wspólnoty samorządowej w zakresie działań wspierających, planu organizowania społeczności lokalnej i jego aktualizacji oraz realizacja tego planu;
- podejmowanie działań w celu aktywizacji wspólnoty samorządowej, w szczególności organizowanie działań wspierających;
- inicjowanie innych niż określone w pkt 3 działań zmierzających do wzmocnienia więzi społecznych i integracji wspólnoty samorządowej;
- współpraca z podmiotami prowadzącymi na obszarze działania centrum animację lokalną inne formy pracy środowiskowej.
Przykładowe formy działań wspierających
1. Dla seniorów:
- Wsparcie w działalności Klubu Seniora+
- wspieranie klubu wolontariusza, zrzeszającego wolontariuszy świadczących pomoc osobom starszym oraz seniorów chcących pomagać innym.
2. Dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin:
- Wspieranie osób z niepełnosprawnością
- Działania animacyjne.
- Imprezy integracyjne.
- Kampanie społeczne.
3. Dla społeczności terytorialnej:
- Działania animacyjne, służące pobudzaniu ludzi do działania, inicjowanie spotkań obywatelskich i grup obywatelskich.
- Warsztaty edukacyjne.
- Wydarzenia sąsiedzkie, organizowane z udziałem mieszkańców.
- Grupy samopomocowe.
Organizowanie społeczności lokalnej (OSL) – metoda środowiskowej pracy socjalnej.
OSL jest jednym z rodzajów pracy socjalnej polega ona na pracy prowadzonej ze społecznością lokalną, która ma na celu zapewnienia współpracy i koordynacji działań instytucji i organizacji istotnych dla zaspokajania potrzeb członków społeczności.
Celem Organizowania Społeczności jest: wspieranie oraz wzmacnianie osób, rodzin, grup i społeczności lokalnych, poprzez pobudzanie ich potencjału i aktywności oraz ukierunkowywanie jej na rozwiązywanie problemów oraz rozwój.
Organizowanie społeczności lokalnej jest procesem długofalowym, nastawionym na rozwój lokalny poprzez trwałą zmianę rzeczywistości społecznej. Proces ten jest związany z tworzeniem sieci współpracy i lokalnych struktur, wspierających rozwój tej społeczności i jej zdolności do rozwiązywania problemów, tworzeniem środowiska zmiany i budowania potencjałów zarówno grup, jak i całej społeczności, dla polepszenia jakości życia.
Organizator Społeczności Lokalnej działa na podstawie w art. 32 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1818). Organizator społeczności lokalnej działa w oparciu o realne potrzeby mieszkańców, odkrywa ich niewykorzystane możliwości, zachęca do podjęcia współpracy i inspiruje do samodzielnych działań zmierzających do rozwiązania własnych problemów, dąży do stworzenia sieci współpracy instytucji, organizacji, przedsiębiorców i mieszkańców na rzecz wydobywania potencjału danej społeczności.
Kontakt z Organizatorem Społeczności Lokalnej:
Pani Małgorzata Mroczkowska – CUS Stawiski, ul Polowa 26
Tel. 86 273 81 70, 86 273 81 73, e-mail: m.mroczkowska@stawiski.pl