Przejdź do treści
Menu Zamknij

KOORDYNACJA
SYSTEMÓW ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
W ZAKRESIE ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH

Czym jest koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego?

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego to regulacje prawne, które uzupełniają prawo wewnętrzne danego państwa, dzięki którym osoby przemieszczające się mogą skorzystać ze świadczeń obowiązujących w danym kraju.

Świadczenia pieniężne podlegające koordynacji:

  1. Zasiłek rodzinny wraz z dodatkami,
  2. Zasiłek pielęgnacyjny,
  3. Świadczenie pielęgnacyjne,
  4. Jednorazowe świadczenie „Za życiem”,
  5. Świadczenie rodzicielskie.

Jeżeli członek twojej rodziny przebywa za granicą, a nie jest to związane z leczeniem, podjęciem nauki lub pobytem turystycznym, to musisz się liczyć z dłuższą procedurą przyznawania świadczenia.

W przypadku pobytu członka rodziny/drugiego z rodziców dziecka w jednym z kilkunastu krajów będących członkami Unii Europejskiej albo Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w związku z zatrudnieniem lub pobieraniem renty/emerytury/ zasiłku dla bezrobotnych itp. konieczne jest ustalenie, który organ Burmistrz Stawisk czy Wojewoda Podlaski będzie właściwy do przyznania świadczenia.

W takiej sytuacji wniosek o przyznanie świadczenia i cała zebrana w sprawie dokumentacja przekazywana jest do Wydziału Polityki Społecznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, który podejmuje stosowne rozstrzygnięcia. Organ ten rozstrzyga kwestię, który kraj ma pierwszeństwo do wypłaty świadczeń – Polska czy państwo, w którym aktualnie pracuje członek rodziny/drugi z rodziców dziecka.

Kluczowa podczas ustalania pierwszeństwa jest aktywność zawodowa obojga rodziców.

Aby ustalić, czy w konkretnej sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego wnioskodawca musi przekazać informacje w formie załącznika dołączonego do wniosku o świadczenie dotyczące:

  • członka rodziny przebywającego za granicą: wskazanie kraju przebywania wraz z adresem zamieszkania poza granicami RP, nr ubezpieczenia zagranicznego/indentyfikacyjnego, nazwę i adres pracodawcy lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej poza granicami RP, dokładne daty wyjazdu, rozpoczęcia aktywności zawodowej (zatrudnienie, działalność gospodarcza, pobieranie zasiłku dla bezrobotnych, pobieranie świadczeń emerytalno-rentowych);
  • aktywności zawodowej członka rodziny, który mieszka na terenie Polski w okresie pobytu członka rodziny/drugiego z rodziców dziecka za granicą.

Przekazanie pełnej informacji w załączniku przyczyni się do szybkiego przyznania i wypłaty świadczenia.

Załączniki

Plik Wielkość pliku Pobrania
pdf Oświadczenie o pracy za granicą 515 KB 410
pdf Klauzula informacyjna 118 KB 16