Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.
Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.
Do Centrum Usług Społecznych w Stawiskach również dotarło Światło przyniesione przez 64 Wielopoziomową Drużynę Harcerską „WAGABUNDA”. Podczas spotkania zaprosiliśmy drużynę do współpracy. W planach na przyszłość mamy wspólną aktywność społeczną leżącą u podstaw systemu harcerskich zasad wychowawczych na które składają się:
- Służba, czyli czynna, pozytywna postawa wobec świata i drugiego człowieka;
- Braterstwo, czyli przyjacielska i serdeczna postawa wobec innych;
- Praca nad sobą, czyli nieustanne kształtowanie i doskonalenie własnej osobowości.
Kierujemy zatem prośbę o aktywność, aby kontaktowali się z nami zainteresowani, którzy chcą uczestniczyć w tym procesie, tworzyć i działać wspólnie na rzecz rozwoju Gminy Stawiski.
Zapraszamy do współpracy
Izabela Wasilewska
Dyrektor CUS w Stawiskach
Małgorzata Mroczkowska
p.o Zastępcy Dyrektora
CUS w Stawiskach