Menu Zamknij

Wakacje dla dzieci i młodzieży z edukacją profilaktyczną

Safari - obrazek dekoracyjny

Program jaki powstał na ten sezon wakacyjny jest kompozycją kreatywnych pomysłów spędzania wolnego czasu, elementów profilaktyki uzależnień wg zaleceń specjalistów i praktyków w dziedzinie pracy z młodzieżą.

Poszczególne atrakcje i aktywności dostosowane będą do grupy uczestników wypoczynku (biorąc pod uwagę emocjonalny, intelektualny i fizyczny rozwój uczestników), gdzie każdy wybierze coś dla siebie. Chcąc rozwijać zainteresowania wszystkich uczestników wypoczynku, stworzyliśmy dwa przewodnie filary programu:

 • Warsztaty profilaktyczne (rozwój nowych umiejętności interpersonalnych: sztuka odmawiania) – „Safari”: zwierzęta mają na nas dobroczynne oddziaływanie, poczynając od oddziaływania na nasze zdrowie somatyczne, a kończąc na oddziaływaniu na nasz dobrostan psychiczny. Zwierzęta, potężne energie, które wspierają nas w naszej ludzkiej wędrówce po Ziemi. Zwierzęta w swojej fizycznej postaci są dla nas przyjaciółmi, opiekunami i nauczycielami, jeżeli tylko potrafimy zaufać im i uważnie obserwować ich zachowanie pełne mądrości życia w zgodzie z naturą. Zgodność życia w naturze, sztuka przetrwania to umiejętność do wykorzystania, także w relacjach społecznych.
 • Warsztaty animatora zabaw (rozwój nowych umiejętności interpersonalnych: sztuka przetrwania) – „Drużyna RR czyli razem raźniej”.

Wypoczynek z Caritas Diecezji Łomżyńskiej to gwarancja wielu niezapomnianych przygód. Na czas wspólnej zabawy, wyłączamy telefony komórkowe. Używamy ich wyłącznie w wyznaczonym czasie!

Uczestnicy wypoczynku mają szansę poznać nowych ludzi z różnorodnych środowisk i nawiązać z nimi długotrwałe relacje. Wiele dzieci, które wybrało wypoczynek z nami, znalazło wspaniałych przyjaciół. Ponadto młodzież uczy się samodzielności, odpowiedzialności i zarządzania finansami. Szczególną uwagę zwracamy na kreatywność oraz gry zespołowe, które pokazują, jak ważna jest współpraca. Zabawą, która cieszy się ogromną popularnością (i wyróżnia nas na tle innych organizatorów kolonii) jest gra terenowa „50″, którą rozgrywamy na każdym turnusie.

Odpoczynek, który oferujemy, jest przeznaczony dla osób w wieku od 9 do 16 lat. Wykwalifikowana kadra wspiera rozwój interpersonalny i poszczególne umiejętności dzieci i młodzieży.

Miejsce realizacji zadania: Ośrodek „CARITAS BLIŹNIM” – PTAKI, 18-414 Nowogród (więcej informacji o ośrodku na stronie internetowej https://lomza.caritas.pl).

Realizacja zadania obejmuje:

 1. Program wychowawczy z elementami profilaktyki uzależnień, program zdobywania i rozwijania talentów;
 2. Zakwaterowanie i wyżywienie. Zakwaterowanie – domki letniskowe po remoncie z pełnymi węzłami sanitarnymi, smaczne domowe i pełnowartościowe wyżywienie (4 posiłki), świetlica, stołówka, kompleks sportowo – rekreacyjny, basen odkryty, kajaki, boiska, place zabaw. Ośrodek wypoczynkowy spełnia wymagania w zakresie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży;
 3. Opiekę pedagogiczną, duszpasterską, opiekę medyczną oraz ratowniczą;
 4. Ubezpieczenie NNW;
 5. Wycieczkę autokarowa: Ruciane- Nida – Mikołajki (rejs statkiem), Warszawa – ZOO;
 6. Kino plenerowe, zwiedzanie miasta;
 7. Wycieczki piesze: Nowogród – piknik pod wiatą, Morgowniki – leśne ścieżki edukacyjne;
 8. Dowóz dzieci do/z miejsca wypoczynku we własnym zakresie;
 9. Warsztaty zostaną zorganizowane przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych, zostaną zachowane procedury (wg GIS, MZ i MEN), zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 21.01.1997 r. (Dz. U. Nr 12, poz. 67, z późn. zm.), zostaną zgłoszone do Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

Terminy turnusów:

04.07-12.07.2022 r., 13.07-21.07.2022 r. – parafie, gminy, miasta z województwa podlaskiego
25.06-03.07.2022r., 18.08-26.08.2022r. – parafie, gminy, miasta z województwa mazowieckiego

Koszt uczestnictwa*: Dzieci i młodzież (9-16 lat) -1 100,00 zł.
Przy zgłoszeniach grupowych – pełne 10 osób – 11 osoba gratis

* w przypadku otrzymania dotacji KRUS przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej: dzieci rolników płatników KRUS –
3oozł/osoba + zaświadczenie o pełnym ubezpieczeniu KRUS jednego z rodziców.

 • Jeżeli, będzie zainteresowanie skierowaniem większej liczby dzieci na wypoczynek prosimy o kontakt telefoniczny z biurem Caritas, tel. 86 2162938. Karty kwalifikacyjne będą do odebrania w biurze Caritas po ustaleniach telefonicznych do dnia 10.06.2022 r.
 • Ze względu na dużą bazę noclegowo – wypoczynkową ośrodka oraz religijny charakter wypoczynku, kierując dzieci, prosimy, aby nie brać pod uwagę kryterium dochodowego rodziny.
 • Wypełnione Karty kwalifikacyjne należy dostarczyć do Caritas Diecezji Łomżyńskiej, najpóźniej do dnia 10.06.2022 r. Niedostarczenie karty w tym terminie spowoduje skreślenie z listy uczestników wypoczynku.

Osoby do kontaktu:

rezerwacja miejsc, uzyskanie informacji szczegółowych dotyczących wypoczynku:
Pani Katarzyna Szklarz – tel. 662 056 798

ustalenia księgowo-finansowe:
Pani Małgorzata Gutowska – tel. 600 890 522

Z poważaniem

ks. kan. dr Andrzej Mikucki
Dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej

Załączniki

Plik Wielkość pliku Pobrania
pdf Safari - Plakat 620 KB 54