Stawiski, dnia 20 grudnia 2022 roku
CUS.PS.5023.14.2022.IŁ
ZAPROSZENIE
DO SKŁADANIA OFERTY CENOWEJ
na wykonanie usługi pn.: „Świadczenie usługi polegającej na przygotowaniu i dowozie posiłków dla uczniów placówek oświatowych funkcjonujących na terenie gminy Stawiski, w ramach realizacji wieloletniego programu rządowego „Posiłek w szkole i w domu”, w okresie: styczeń 2023 r. – marzec 2023 r.”
I. ZAMAWIAJĄCY
GMINA STAWISKI
CENTRUM USŁUG SPOŁECZNYCH
18 – 520 STAWISKI
ul. POLOWA 26
tel.: 86 273 81 70
e-mail: cus@stawiski.pl
II. POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Zamawiający zastrzega sobie prawo do unieważnienia niniejszego postępowania bez podania uzasadnienia, a także do zakończenia postępowania bez wyboru oferty.
- Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych.
III. PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
- Przedmiotem zamówienia jest realizacja usługi, polegającej na przygotowaniu i dowozie posiłków dla uczniów placówek oświatowych funkcjonujących na terenie gminy Stawiski, w ramach realizacji wieloletniego programu rządowego „Posiłek w szkole i w domu” w okresie: styczeń 2023 r. – marzec 2023 r.
- Planowana liczba dni przygotowywania i dowozu posiłków : 54 dni.
- Dzienna szacunkowa ilość posiłków : ok.167 (z możliwością zmiany – zmniejszenia lub zwiększenia, w zależności od bieżących potrzeb Zamawiającego).
- Ilość zamawianych posiłków szacuje się średnio, w okresie realizacji zamówienia, dla poszczególnych punktów w sposób następujący:
– Szkoła Podstawowa w Stawiskach (budynek przy ul. Polowej 12) : 124 posiłki dziennie przez ok. 54 dni, tj. ok. 6 696 posiłków;
– Szkoła Filialna w Jurcu Szlacheckim: ok. 17 posiłków dziennie przez ok. 54 dni, tj. ok. 918 posiłków;
– Szkoła Podstawowa w Porytem: ok. 26 posiłków dziennie przez ok. 54 dni, tj. ok. 1 404 posiłków. - Posiłki będą dostarczane w dniach zajęć szkolnych do siedzib poszczególnych punktów wydawania posiłków, codziennie od godz. 10:30 do godz. 12:30. Wykonawca zobowiązany będzie do dostarczenia posiłków własnym transportem, przygotowanym do realizacji tego typu usług (tj. catering) w naczyniach jednorazowych (ze sztućcami).
- Minimalna wartość kaloryczna posiłku – jeden gorący posiłek podawany w stołówce szkolnej powinien dostarczyć 30 % całodziennego zapotrzebowania energetycznego. Posiłek ma spełniać odpowiednie wymagania dla danej grupy wiekowej, wynikające z aktualnych norm żywienia dla populacji polskiej opracowanych przez Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) oraz być zgodny z wymaganiami wskazanymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach (Dz. U. z 2016 r. , poz. 1154).
- Wymagane parametry jednego posiłku:
- zupa o pojemności nie mniejszej niż 300 ml;
- drugie danie – w tym:
– ziemniaki (kasza, ryż, makaron) – 200 g,
– mięso, ryba – 80 g,
– surówki lub jarzyny gotowane – 100 g,
– naleśniki, pierogi – 200 g; - kompot 200 ml.
Podstawą posiłku powinny być potrawy z produktów białkowych np. mięsa, ryb, jaj, sera lub tzw. potrawa półmięsna złożona z mięsa i warzyw lub produktów mącznych, albo potrawa bezmięsna uzupełniona produktami białkowymi (serem, jajami), przy czym co najmniej raz w tygodniu powinna być podawana ryba z wykorzystaniem fileta rybnego. Ziemniaki powinny stanowić oddzielną potrawę i nie mogą zastępować potraw z warzyw.
W skład posiłku powinny wchodzić warzywa i owoce, zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia, posiłki dla dzieci i młodzieży powinny być urozmaicone o wysokiej wartości odżywczej, a jednocześnie pełnym zaspokojeniu kalorycznym i witaminowym, bogatym w składniki mineralne.
- Wykonawca zobowiązany będzie do przygotowywania posiłków dobrej jakości o właściwej wadze i objętości oraz odpowiednim poziomie energetycznym i odżywczym. Posiłek powinien spełniać polskie normy żywieniowe odpowiednie do wieku osoby uprawnionej do posiłku (dla dzieci i młodzieży) w zakresie zaopatrzenia w jednostki kaloryczne. Obiady powinny obejmować kuchnię tradycyjną, z uwzględnieniem produkcji własnej posiłków.
- Posiłki powinny być urozmaicone o temperaturze minimum: od + 63°C do + 75°C, oraz temperaturze sałatek, surówek, soków poniżej + 4°C.
- Dania nie mogą powtarzać się w okresie dekady (dziesięciu dni). Wykonawca będzie przygotowywał posiłki zgodnie z zasadami dobrej praktyki higienicznej oraz przestrzegał będzie norm dotyczących składników pokarmowych określonych przez Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH). Wykonawca do sporządzania posiłków wykorzystywał będzie środki spożywcze spełniające wymagania wynikające z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach. Wykonawca przygotowywał będzie posiłki zachowując wymogi sanitarno – epidemiologiczne w zakresie personelu i warunków produkcji oraz weźmie odpowiedzialność za ich przestrzeganie. Wykonawca podawał będzie jadłospis w formie pisemnej, podpisany przez osobę upoważnioną z wyprzedzeniem na dekadę (10 dni) do wiadomości Zamawiającego oraz dyrektora każdej z placówek objętych dożywianiem.
- Posiłki wydawane będą przez osoby uprawnione i zatrudnione przez dyrektorów szkół.
- Wykonawca zobowiązany będzie do odbioru z punktów wydawania posiłków brudnych pojemników i termosów oraz odpadków pokonsumpcyjnych pozostałych po posiłku i zbieranych do specjalnych pojemników uprzednio przez niego dostarczonych do tych miejsc z dnia bieżącego.
- W przypadku awarii lub innych nieprzewidzianych zdarzeń Wykonawca zobowiązany będzie zapewnić posiłki o nie gorszej jakości na swój koszt z innych źródeł. Rozliczenia finansowe Wykonawcy z Zamawiającym odbywać się będą na podstawie ilości faktycznie dostarczonych posiłków i ich ceny jednostkowej.
- Wykonawca zagwarantuje niezmienność ceny wydawanych posiłków przez cały okres świadczenia usługi.
- Zamawiający ma prawo zgłaszania uwag do rodzaju oraz jakości przygotowywanych posiłków, a Wykonawca zobowiązany będzie je uwzględniać.
- Odpowiedzialność wobec organu nadzoru sanitarnego ponosi Wykonawca, w szczególności za przygotowanie i dostarczenie posiłków według norm ustalonych przepisami (wraz z zawartością próbki każdej składowej części potrawy z partii żywności niezbędnej do przeprowadzenia badań laboratoryjnych).
- Wykonawca ponosi odpowiedzialność cywilną w przypadku zawinionych przez niego zatruć bądź innych powikłań bezpośrednio wynikających ze spożycia posiłków złej jakości.
- W przypadku zakwestionowania jakości usług przez zewnętrzne służby sanitarne i inne podmioty posiadające uprawnienia do kontroli oraz nałożenia na Zamawiającego kary finansowej, kara ta zostanie w całości potrącona z wynagrodzenia należnego Wykonawcy. W przypadku roszczeń odszkodowawczych kierowanych do Zamawiającego z tytułu zatruć pokarmowych, Zamawiający zastrzega sobie prawo regresu w stosunku do Wykonawcy.
- Zamawiający zastrzega sobie prawo dochodzenia odszkodowania w przypadku zaistnienia szkody przekraczającej wysokość kar umownych.
IV. TERMIN REALIZACJI ZAMÓWIENIA:
Zamówienie realizowane będzie w okresie: 2 stycznia 2023 r. – 31 marca 2023 r.
V. KRYTERIA OCENY OFERT I ICH ZNACZENIE:
Przy wyborze oferty Zamawiający będzie kierował się wyłącznie kryterium najniższej ceny brutto za jeden posiłek – 100 %.
VI. MIEJSCE I TERMIN SKŁADANIA OFERT:
- Wykonawca złoży ofertę sporządzoną zgodnie z Załącznikiem nr 1 do niniejszego zaproszenia – „Formularzem Ofertowym Wykonawcy”.
- Dopuszcza się złożenie oferty w formie pisemnej skierowanej na adres Zamawiającego: Centrum Usług Społecznych w Stawiskach, ul. Polowa 26, 18-520 Stawiski, lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: cus@stawiski.pl.
- Ofertę należy złożyć do dnia 29 grudnia 2023 roku do godziny 1500.
- Oferty złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
- Wykonawca może przed upływem terminu składania ofert zmienić lub wycofać swoją ofertę.
VII. INFORMACJE DOTYCZĄCE WYBORU NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY
Zamawiający udzieli zamówienia Wykonawcy, którego oferta odpowiada zasadom określonym w niniejszym zaproszeniu oraz zostanie uznana za najkorzystniejszą. Zamawiający powiadomi Wykonawcę, którego oferta zostanie wybrana o wyniku postępowania oraz określi termin i miejsce zawarcia umowy.
VIII. DODATKOWE INFORMACJE
Dodatkowych informacji udziela pracownik Centrum Usług Społecznych w Stawiskach: Izabela Łoszewska, pod nr telefonu 86 273 81 73.
IX. ZAŁĄCZNIKI:
- Formularz Ofertowy Wykonawcy.
- Wzór umowy.
Dyrektor Centrum Usług Społecznych
w Stawiskach
Izabela Wasilewska